Malline:la-subs-3-i-e

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-info.png


Malline on tarkoitettu la-subs-mallineen apumallineeksi.

Parametrit

  • 1: sanan suku
  • 2: sanan nominatiivin vartalo ennen muuttuvaa päätettä, jos siinä on pituusmerkkejä
  • 3: toinen vartalo, jos eri kuin edellinen


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi la-subs-3-i-e la-subs-3-i-eēs
akkusatiivi la-subs-3-i-eem
la-subs-3-i-eim
la-subs-3-i-eēs
la-subs-3-i-eīs
genetiivi la-subs-3-i-eis la-subs-3-i-eium
datiivi la-subs-3-i-eī la-subs-3-i-eibus
ablatiivi la-subs-3-i-ee
la-subs-3-i-eī
la-subs-3-i-eibus

la-subs-3-i-e Virheellinen suku: {{{1}}} (3)