Malline:la-subs-3-i-e/testit

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
KOODI: {{la-subs-3-i-e|m|as|ass}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi as assēs
akkusatiivi assem
assim
assēs
assīs
genetiivi assis assium
datiivi assī assibus
ablatiivi asse
assī
assibus
as m. (3)
KOODI: {{la-subs-3-i-e/hiekkalaatikko|m|as|ass}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi as assēs
akkusatiivi assem
assim
assēs
assīs
genetiivi assis assium
datiivi assī assibus
ablatiivi asse
assī
assibus
as m. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|f|crisis|cris}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi crisis crisēs
akkusatiivi crisem
crisim
crisēs
crisīs
genetiivi crisis crisium
datiivi crisī crisibus
ablatiivi crise
crisī
crisibus
crisis f. (3)
KOODI: {{la-subs-3-i-e/hiekkalaatikko|f|crisis|cris}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi crisis crisēs
akkusatiivi crisem
crisim
crisēs
crisīs
genetiivi crisis crisium
datiivi crisī crisibus
ablatiivi crise
crisī
crisibus
crisis f. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|m|dēns|dent}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi dēns dentēs
akkusatiivi dentem
dentim
dentēs
dentīs
genetiivi dentis dentium
datiivi dentī dentibus
ablatiivi dente
dentī
dentibus
dēns m. (3)
KOODI: {{la-subs-3-i-e/hiekkalaatikko|m|dēns|dent}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi dēns dentēs
akkusatiivi dentem
dentim
dentēs
dentīs
genetiivi dentis dentium
datiivi dentī dentibus
ablatiivi dente
dentī
dentibus
dēns m. (3)

KOODI: {{la-subs-3-i-e|f|clāvis|clāv}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi clāvis clāvēs
akkusatiivi clāvem
clāvim
clāvēs
clāvīs
genetiivi clāvis clāvium
datiivi clāvī clāvibus
ablatiivi clāve
clāvī
clāvibus
clāvis f. (3)
KOODI: {{la-subs-3-i-e/hiekkalaatikko|f|clāvis|clāv}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi clāvis clāvēs
akkusatiivi clāvem
clāvim
clāvēs
clāvīs
genetiivi clāvis clāvium
datiivi clāvī clāvibus
ablatiivi clāve
clāvī
clāvibus
clāvis f. (3)