Liite:Verbitaivutus/viro/valmistama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma valmistan luo ei valmista luo mina/ma olen valmistanud luo ei ole valmistanud
pole valmistanud
sina/sa valmistad luo sina/sa oled valmistanud
tema/ta valmistab luo tema/ta on valmistanud
meie/me valmistame luo meie/me oleme valmistanud
teie/te valmistate luo teie/te olete valmistanud
nemad/nad valmistavad luo nemad/nad on valmistanud
passiivi valmistatakse luo ei valmistata luo passiivi on valmistatud luo ei ole valmistatud
pole valmistatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma valmistasin luo ei valmistanud mina/ma olin valmistanud ei olnud valmistanud
polnud valmistanud
sina/sa valmistasid luo sina/sa olid valmistanud
tema/ta valmistas luo tema/ta oli valmistanud
meie/me valmistasime luo meie/me olime valmistanud
teie/te valmistasite luo teie/te olite valmistanud
nemad/nad valmistasid nemad/nad olid valmistanud
passiivi valmistati luo ei valmistatud passiivi oli valmistatud ei olnud valmistatud
polnud valmistatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma valmistaksin luo ei valmistaks mina/ma oleksin valmistanud ei oleks valmistanud
poleks valmistanud
sina/sa valmistaksid luo sina/sa oleksid valmistanud
tema/ta valmistaks luo tema/ta oleks valmistanud
meie/me valmistaksime luo meie/me oleksime valmistanud
teie/te valmistaksite luo teie/te oleksite valmistanud
nemad/nad valmistaksid nemad/nad oleksid valmistanud
passiivi valmistataks luo ei valmistataks passiivi oleks valmistatud ei oleks valmistatud
poleks valmistatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa valmista ära valmista
tema/ta valmistagu luo ärgu valmistagu
meie/me valmistagem luo ärgem valmistagem
teie/te valmistage luo ärge valmistage
nemad/nad valmistagu ärgu valmistagu
passiivi valmistatagu luo ärgu valmistatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi valmistavat luo ei valmistavat aktiivi olevat valmistanud ei olevat valmistanud
passiivi valmistatavat luo ei valmistatavat passiivi olevat valmistatud ei olevat valmistatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
valmistada valmistades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi valmistama valmistatama luo
inessiivi valmistamas luo
elatiivi valmistamast luo
translatiivi valmistamaks luo
abessiivi valmistamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens valmistav luo valmistatav luo
perfekti valmistanud valmistatud