Liite:Verbitaivutus/viro/toetama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma toetan luo ei toeta mina/ma olen toetanud luo ei ole toetanud
pole toetanud
sina/sa toetad luo sina/sa oled toetanud
tema/ta toetab luo tema/ta on toetanud
meie/me toetame luo meie/me oleme toetanud
teie/te toetate luo teie/te olete toetanud
nemad/nad toetavad luo nemad/nad on toetanud
passiivi toetatakse luo ei toetata luo passiivi on toetatud luo ei ole toetatud
pole toetatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma toetasin luo ei toetanud mina/ma olin toetanud ei olnud toetanud
polnud toetanud
sina/sa toetasid luo sina/sa olid toetanud
tema/ta toetas luo tema/ta oli toetanud
meie/me toetasime luo meie/me olime toetanud
teie/te toetasite luo teie/te olite toetanud
nemad/nad toetasid nemad/nad olid toetanud
passiivi toetati luo ei toetatud passiivi oli toetatud ei olnud toetatud
polnud toetatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma toetaksin luo ei toetaks mina/ma oleksin toetanud ei oleks toetanud
poleks toetanud
sina/sa toetaksid luo sina/sa oleksid toetanud
tema/ta toetaks luo tema/ta oleks toetanud
meie/me toetaksime luo meie/me oleksime toetanud
teie/te toetaksite luo teie/te oleksite toetanud
nemad/nad toetaksid nemad/nad oleksid toetanud
passiivi toetataks luo ei toetataks passiivi oleks toetatud ei oleks toetatud
poleks toetatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa toeta ära toeta
tema/ta toetagu luo ärgu toetagu
meie/me toetagem luo ärgem toetagem
teie/te toetage luo ärge toetage
nemad/nad toetagu ärgu toetagu
passiivi toetatagu luo ärgu toetatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi toetavat luo ei toetavat aktiivi olevat toetanud ei olevat toetanud
passiivi toetatavat luo ei toetatavat passiivi olevat toetatud ei olevat toetatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
toetada toetades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi toetama toetatama luo
inessiivi toetamas luo
elatiivi toetamast luo
translatiivi toetamaks luo
abessiivi toetamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens toetav luo toetatav luo
perfekti toetanud toetatud