Liite:Verbitaivutus/viro/rääkima

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-X.svg Tätä mallinetta ei ole dokumentoitu tai se ei toimi ohjeiden mukaan. Älä lisää uusiin artikkeleihin ennen kuin ongelmat on korjattu.


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma räägin ei räägi mina/ma olen rääkinud ei ole rääkinud
pole rääkinud
sina/sa räägid sina/sa oled rääkinud
tema/ta räägib tema/ta on rääkinud
meie/me räägime meie/me oleme rääkinud
teie/te räägite teie/te olete rääkinud
nemad/nad räägivad nemad/nad on rääkinud
passiivi räägitakse ei räägita passiivi on räägitud ei ole räägitud
pole räägitud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma rääkisin ei rääkinud mina/ma olin rääkinud ei olnud rääkinud
polnud rääkinud
sina/sa rääkisid sina/sa olid rääkinud
tema/ta rääkis tema/ta oli rääkinud
meie/me rääkisime meie/me olime rääkinud
teie/te rääkisite teie/te olite rääkinud
nemad/nad rääkisid nemad/nad olid rääkinud
passiivi räägiti ei räägitud passiivi oli räägitud ei olnud räägitud
polnud räägitud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma räägiksin ei räägiks mina/ma oleksin rääkinud ei oleks rääkinud
poleks rääkinud
sina/sa räägiksid sina/sa oleksid rääkinud
tema/ta räägiks tema/ta oleks rääkinud
meie/me räägiksime meie/me oleksime rääkinud
teie/te räägiksite teie/te oleksite rääkinud
nemad/nad räägiksid nemad/nad oleksid rääkinud
passiivi räägitaks ei räägitaks passiivi oleks räägitud ei oleks räägitud
poleks räägitud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa räägi ära räägi
tema/ta rääkigu ärgu rääkigu
meie/me rääkigem ärgem rääkigem
teie/te rääkige ärge rääkige
nemad/nad rääkigu ärgu rääkigu
passiivi räägitagu ärgu räägitagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi räägivat ei räägivat aktiivi olevat rääkinud ei olevat rääkinud
passiivi rääkitavat ei rääkitavat passiivi olevat räägitud ei olevat räägitud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
rääkida rääkides
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi rääkima räägitama
inessiivi rääkimas
elatiivi rääkimast
translatiivi rääkimaks
abessiivi rääkimata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens rääkiv räägitav
perfekti rääkinud räägitud