Liite:Verbitaivutus/viro/koristama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma koristan luo ei korista mina/ma olen koristanud luo ei ole koristanud
pole koristanud
sina/sa koristad luo sina/sa oled koristanud
tema/ta koristab luo tema/ta on koristanud
meie/me koristame luo meie/me oleme koristanud
teie/te koristate luo teie/te olete koristanud
nemad/nad koristavad luo nemad/nad on koristanud
passiivi koristatakse luo ei koristata luo passiivi on koristatud luo ei ole koristatud
pole koristatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma koristasin luo ei koristanud mina/ma olin koristanud ei olnud koristanud
polnud koristanud
sina/sa koristasid luo sina/sa olid koristanud
tema/ta koristas luo tema/ta oli koristanud
meie/me koristasime luo meie/me olime koristanud
teie/te koristasite luo teie/te olite koristanud
nemad/nad koristasid nemad/nad olid koristanud
passiivi koristati luo ei koristatud passiivi oli koristatud ei olnud koristatud
polnud koristatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma koristaksin luo ei koristaks mina/ma oleksin koristanud ei oleks koristanud
poleks koristanud
sina/sa koristaksid luo sina/sa oleksid koristanud
tema/ta koristaks luo tema/ta oleks koristanud
meie/me koristaksime luo meie/me oleksime koristanud
teie/te koristaksite luo teie/te oleksite koristanud
nemad/nad koristaksid nemad/nad oleksid koristanud
passiivi koristataks luo ei koristataks passiivi oleks koristatud ei oleks koristatud
poleks koristatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa korista ära korista
tema/ta koristagu luo ärgu koristagu
meie/me koristagem luo ärgem koristagem
teie/te koristage luo ärge koristage
nemad/nad koristagu ärgu koristagu
passiivi koristatagu luo ärgu koristatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi koristavat luo ei koristavat aktiivi olevat koristanud ei olevat koristanud
passiivi koristatavat luo ei koristatavat passiivi olevat koristatud ei olevat koristatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
koristada koristades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi koristama koristatama luo
inessiivi koristamas luo
elatiivi koristamast luo
translatiivi koristamaks luo
abessiivi koristamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens koristav luo koristatav luo
perfekti koristanud koristatud