Liite:Verbitaivutus/viro/ajama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma ajan ei aja mina/ma olen ajanud ei ole ajanud
pole ajanud
sina/sa ajad sina/sa oled ajanud
tema/ta ajab tema/ta on ajanud
meie/me ajame meie/me oleme ajanud
teie/te ajate teie/te olete ajanud
nemad/nad ajavad nemad/nad on ajanud
passiivi ajatakse ei ajata passiivi on ajatud ei ole ajatud
pole ajatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma ajasin ei ajanud mina/ma olin ajanud ei olnud ajanud
polnud ajanud
sina/sa ajasid sina/sa olid ajanud
tema/ta ajas tema/ta oli ajanud
meie/me ajasime meie/me olime ajanud
teie/te ajasite teie/te olite ajanud
nemad/nad ajasid nemad/nad olid ajanud
passiivi ajati ei ajatud passiivi oli ajatud ei olnud ajatud
polnud ajatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma ajaksin ei ajaks mina/ma oleksin ajanud ei oleks ajanud
poleks ajanud
sina/sa ajaksid sina/sa oleksid ajanud
tema/ta ajaks tema/ta oleks ajanud
meie/me ajaksime meie/me oleksime ajanud
teie/te ajaksite teie/te oleksite ajanud
nemad/nad ajaksid nemad/nad oleksid ajanud
passiivi ajataks ei ajataks passiivi oleks ajatud ei oleks ajatud
poleks ajatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa aja ära aja
tema/ta ajagu ärgu ajagu
meie/me ajagem ärgem ajagem
teie/te ajage ärge ajage
nemad/nad ajagu ärgu ajagu
passiivi ajatagu ärgu ajatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi ajavat ei ajavat aktiivi olevat ajanud ei olevat ajanud
passiivi ajatavat ei ajatavat passiivi olevat ajatud ei olevat ajatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
ajada ajades
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi ajama ajatama
inessiivi ajamas
elatiivi ajamast
translatiivi ajamaks
abessiivi ajamata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens ajav ajatav
perfekti ajanud ajatud