Liite:Verbitaivutus/viro/üritama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma üritan luo ei ürita luo mina/ma olen üritanud luo ei ole üritanud
pole üritanud
sina/sa üritad luo sina/sa oled üritanud
tema/ta üritab luo tema/ta on üritanud
meie/me üritame luo meie/me oleme üritanud
teie/te üritate luo teie/te olete üritanud
nemad/nad üritavad luo nemad/nad on üritanud
passiivi üritatakse luo ei üritata luo passiivi on üritatud luo ei ole üritatud
pole üritatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma üritasin luo ei üritanud mina/ma olin üritanud ei olnud üritanud
polnud üritanud
sina/sa üritasid luo sina/sa olid üritanud
tema/ta üritas luo tema/ta oli üritanud
meie/me üritasime luo meie/me olime üritanud
teie/te üritasite luo teie/te olite üritanud
nemad/nad üritasid nemad/nad olid üritanud
passiivi üritati luo ei üritatud passiivi oli üritatud ei olnud üritatud
polnud üritatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma üritaksin luo ei üritaks mina/ma oleksin üritanud ei oleks üritanud
poleks üritanud
sina/sa üritaksid luo sina/sa oleksid üritanud
tema/ta üritaks luo tema/ta oleks üritanud
meie/me üritaksime luo meie/me oleksime üritanud
teie/te üritaksite luo teie/te oleksite üritanud
nemad/nad üritaksid nemad/nad oleksid üritanud
passiivi üritataks luo ei üritataks passiivi oleks üritatud ei oleks üritatud
poleks üritatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa ürita ära ürita
tema/ta üritagu luo ärgu üritagu
meie/me üritagem luo ärgem üritagem
teie/te üritage luo ärge üritage
nemad/nad üritagu ärgu üritagu
passiivi üritatagu luo ärgu üritatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi üritavat luo ei üritavat aktiivi olevat üritanud ei olevat üritanud
passiivi üritatavat luo ei üritatavat passiivi olevat üritatud ei olevat üritatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
üritada üritades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi üritama üritatama luo
inessiivi üritamas luo
elatiivi üritamast luo
translatiivi üritamaks luo
abessiivi üritamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens üritav luo üritatav luo
perfekti üritanud üritatud