Malline:la-subs-3/testit

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
KOODI: {{la-subs-3|m|castor}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi castor castorēs
akkusatiivi castorem castorēs
genetiivi castoris castorum
datiivi castorī castoribus
ablatiivi castore castoribus
castor m. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|m|castor}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi castor castorēs
akkusatiivi castorem castorēs
genetiivi castoris castorum
datiivi castorī castoribus
ablatiivi castore castoribus
castor m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|rector|rectōr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rector rectōrēs
akkusatiivi rectōrem rectōrēs
genetiivi rectōris rectōrum
datiivi rectōrī rectōribus
ablatiivi rectōre rectōribus
rector m. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|m|rector|rectōr}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi rector rectōrēs
akkusatiivi rectōrem rectōrēs
genetiivi rectōris rectōrum
datiivi rectōrī rectōribus
ablatiivi rectōre rectōribus
rector m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|falx|falc}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi falx falcēs
akkusatiivi falcem falcēs
genetiivi falcis falcum
datiivi falcī falcibus
ablatiivi falce falcibus
falx f. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|f|falx|falc}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi falx falcēs
akkusatiivi falcem falcēs
genetiivi falcis falcum
datiivi falcī falcibus
ablatiivi falce falcibus
falx f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|carnifex|carnific}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi carnifex carnificēs
akkusatiivi carnificem carnificēs
genetiivi carnificis carnificum
datiivi carnificī carnificibus
ablatiivi carnifice carnificibus
carnifex m. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|m|carnifex|carnific}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi carnifex carnificēs
akkusatiivi carnificem carnificēs
genetiivi carnificis carnificum
datiivi carnificī carnificibus
ablatiivi carnifice carnificibus
carnifex m. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|grūs|gru}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi grūs gruēs
akkusatiivi gruem gruēs
genetiivi gruis gruum
datiivi gruī gruibus
ablatiivi grue gruibus
grūs f. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|f|grūs|gru}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi grūs gruēs
akkusatiivi gruem gruēs
genetiivi gruis gruum
datiivi gruī gruibus
ablatiivi grue gruibus
grūs f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|f|virgō|virgin}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi virgō virginēs
akkusatiivi virginem virginēs
genetiivi virginis virginum
datiivi virginī virginibus
ablatiivi virgine virginibus
virgō f. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|f|virgō|virgin}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi virgō virginēs
akkusatiivi virginem virginēs
genetiivi virginis virginum
datiivi virginī virginibus
ablatiivi virgine virginibus
virgō f. (3)

KOODI: {{la-subs-3|m|ānser|ānser}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ānser ānserēs
akkusatiivi ānserem ānserēs
genetiivi ānseris ānserum
datiivi ānserī ānseribus
ablatiivi ānsere ānseribus
ānser m. (3)
KOODI: {{la-subs-3/hiekkalaatikko|m|ānser|ānser}}
TULOS:
Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ānser ānserēs
akkusatiivi ānserem ānserēs
genetiivi ānseris ānserum
datiivi ānserī ānseribus
ablatiivi ānsere ānseribus
ānser m. (3)