Malline:la-subs-3-ium

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Missä?

  • välittömästi Substantiivi-otsikon alla

Mille sanoille?[muokkaa]

  • latinan kolmannen deklinaation maskuliinisten ja feminiinisten substantiivien* koko taivutustaulukon yksikkö- ja monikkomuotoineen
*yks. akkusatiivin pääte -em, mon. nominatiivin ja akkusatiivin pääte -ēs, mon. genetiivin pääte -ium

Käyttö[muokkaa]

1) ensimmäiseen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan suku (m = maskuliini, f = feminiini, mf = maskuliini tai feminiini)
{{la-subs-3-ium|f}} (sivulla serpēns)
2) toiseen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan kaksi ensimmäistä kirjainta ilman mahdollisia pituusmerkkejä
{{la-subs-3-ium|f|se}} (sivulla serpēns)
3) kolmanteen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan loput kirjaimet ilman mahdollisia pituusmerkkejä
{{la-subs-3-ium|f|se|rpens}} (sivulla serpēns)
4) neljänteen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan yksikön genetiivivartalo (yks. genetiivimuoto ilman -is-päätettä) ilman mahdollisia pituusmerkkejä
{{la-subs-3-ium|f|se|rpens|serpent}} (sivulla serpēns)
5) viidenteen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan perusmuoto mahdollisine pituusmerkkeineen
{{la-subs-3-ium|f|se|rpens|serpent|serpēns}} (sivulla serpēns)
6) kuudenteen sarakkeeseen kirjoitetaan yksikön genetiivivartalo mahdollisine pituusmerkkeineen
{{la-subs-3-ium|f|se|rpens|serpent|serpēns|serpent}} (sivulla serpēns)
7) edellisen kohdan esimerkki aakkostaa serpēns-sanan luokkiin Latinan kielen sanat-se ja Latinan kielen substantiivit-se sekä muodostaa seuraavanlaisen tekstin artikkelin sanariville ja sivun oikeaan laitaan
Taivutus
Sijamuoto Yksikkö Monikko
nominatiivi serpēns serpentēs
akkusatiivi serpentem serpentēs
genetiivi serpentis serpentium
datiivi serpentī serpentibus
ablatiivi serpente serpentibus

serpēns f.










{| class="wikitable" style="font-size:96%;white-space:nowrap;" align=right

|- ! colspan="3"| Taivutus |- ! Sijamuoto !! Yksikkö !! Monikko |- | nominatiivi | {{{2}}} | [[{{{2}}}es#Latina|{{{2}}}ēs]] |- | akkusatiivi | [[{{{2}}}em#Latina|{{{2}}}em]] | [[{{{2}}}es#Latina|{{{2}}}ēs]] |- | genetiivi | [[{{{2}}}is#Latina|{{{2}}}is]] | [[{{{2}}}ium#Latina|{{{2}}}ium]] |- | datiivi | [[{{{2}}}i#Latina|{{{2}}}ī]] | [[{{{2}}}ibus#Latina|{{{2}}}ibus]] |- | ablatiivi | [[{{{2}}}e#Latina|{{{2}}}e]] | [[{{{2}}}ibus#Latina|{{{2}}}ibus]] |} {{{2}}} (3)