Liite:Verbitaivutus/ranska/avoir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi avoir avoir eu
gerundiivi en ayant en ayant eu
partisiippi ayant eu
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai avons 1. avais avions 1. eus eûmes 1. aurai aurons
2. as avez 2. avais aviez 2. eus eûtes 2. auras aurez
3. a ont 3. avait avaient 3. eut eurent 3. aura auront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai eu avons eu 1. avais eu avions eu 1. eus eu eûmes eu 1. aurai eu aurons eu
2. as eu avez eu 2. avais eu aviez eu 2. eus eu eûtes eu 2. auras eu aurez eu
3. a eu ont eu 3. avait eu avaient eu 3. eut eu eurent eu 3. aura eu auront eu
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie ayons 1. eusse eussions
2. aies ayez 1. eusses eussiez
3. ait aient 3. eût eussent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie eu ayons eu 1. eusse eu eussions eu
2. aies eu ayez eu 2. eusses eu eussiez eu
3. ait eu aient eu 3. eût eu eussent eu
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. aurais aurions
2. aurais auriez
3. aurait auraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais eu aurions eu
2. aurais eu auriez eu
3. aurait eu auraient eu
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. ayons
2. aie ayez