Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/schwarz

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: schwarz
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwarzer schwarze luo schwarzes luo schwarze
akkusatiivi schwarzen luo schwarze schwarzes schwarze
datiivi schwarzem luo schwarzer schwarzem schwarzen
genetiivi schwarzen schwarzer schwarzen schwarzer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwarze schwarze schwarze schwarzen
akkusatiivi schwarzen schwarze schwarze schwarzen
datiivi schwarzen schwarzen schwarzen schwarzen
genetiivi schwarzen schwarzen schwarzen schwarzen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwarzer schwarze schwarzes schwarzen
akkusatiivi schwarzen schwarze schwarzes schwarzen
datiivi schwarzen schwarzen schwarzen schwarzen
genetiivi schwarzen schwarzen schwarzen schwarzen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: schwärzer
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzerer schwärzere schwärzeres schwärzere
akkusatiivi schwärzeren schwärzere schwärzeres schwärzere
datiivi schwärzerem schwärzerer schwärzerem schwärzeren
genetiivi schwärzeren schwärzerer schwärzeren schwärzerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzere schwärzere schwärzere schwärzeren
akkusatiivi schwärzeren schwärzere schwärzere schwärzeren
datiivi schwärzeren schwärzeren schwärzeren schwärzeren
genetiivi schwärzeren schwärzeren schwärzeren schwärzeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzerer schwärzere schwärzeres schwärzeren
akkusatiivi schwärzeren schwärzere schwärzeres schwärzeren
datiivi schwärzeren schwärzeren schwärzeren schwärzeren
genetiivi schwärzeren schwärzeren schwärzeren schwärzeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die schwärzeste
monikko die schwärzesten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am schwärzesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzester schwärzeste schwärzestes schwärzeste
akkusatiivi schwärzesten schwärzeste schwärzestes schwärzeste
datiivi schwärzestem schwärzester schwärzestem schwärzesten
genetiivi schwärzesten schwärzester schwärzesten schwärzester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzeste schwärzeste schwärzeste schwärzesten
akkusatiivi schwärzesten schwärzeste schwärzeste schwärzesten
datiivi schwärzesten schwärzesten schwärzesten schwärzesten
genetiivi schwärzesten schwärzesten schwärzesten schwärzesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi schwärzester schwärzeste schwärzestes schwärzesten
akkusatiivi schwärzesten schwärzeste schwärzestes schwärzesten
datiivi schwärzesten schwärzesten schwärzesten schwärzesten
genetiivi schwärzesten schwärzesten schwärzesten schwärzesten