Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/schmächtig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtiger [luo] schmächtige [luo] schmächtiges [luo] schmächtige
akkusatiivi schmächtigen [luo] schmächtige schmächtiges schmächtige
datiivi schmächtigem [luo] schmächtiger schmächtigem schmächtigen
genetiivi schmächtigen schmächtiger schmächtigen schmächtiger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtige schmächtige schmächtige schmächtigen
akkusatiivi schmächtigen schmächtige schmächtige schmächtigen
datiivi schmächtigen schmächtigen schmächtigen schmächtigen
genetiivi schmächtigen schmächtigen schmächtigen schmächtigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtiger schmächtige schmächtiges schmächtigen
akkusatiivi schmächtigen schmächtige schmächtiges schmächtigen
datiivi schmächtigen schmächtigen schmächtigen schmächtigen
genetiivi schmächtigen schmächtigen schmächtigen schmächtigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigerer [luo] schmächtigere [luo] schmächtigeres [luo] schmächtigere
akkusatiivi schmächtigeren [luo] schmächtigere schmächtigeres schmächtigere
datiivi schmächtigerem [luo] schmächtigerer schmächtigerem schmächtigeren
genetiivi schmächtigeren schmächtigerer schmächtigeren schmächtigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigere schmächtigere schmächtigere schmächtigeren
akkusatiivi schmächtigeren schmächtigere schmächtigere schmächtigeren
datiivi schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren
genetiivi schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigerer schmächtigere schmächtigeres schmächtigeren
akkusatiivi schmächtigeren schmächtigere schmächtigeres schmächtigeren
datiivi schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren
genetiivi schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren schmächtigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die schmächtigste [luo]
monikko die schmächtigsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am schmächtigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigster [luo] schmächtigste schmächtigstes [luo] schmächtigste
akkusatiivi schmächtigsten schmächtigste schmächtigstes schmächtigste
datiivi schmächtigstem [luo] schmächtigster schmächtigstem schmächtigsten
genetiivi schmächtigsten schmächtigster schmächtigsten schmächtigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigste schmächtigste schmächtigste schmächtigsten
akkusatiivi schmächtigsten schmächtigste schmächtigste schmächtigsten
datiivi schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten
genetiivi schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schmächtigster schmächtigste schmächtigstes schmächtigsten
akkusatiivi schmächtigsten schmächtigste schmächtigstes schmächtigsten
datiivi schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten
genetiivi schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten schmächtigsten