Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/schäbig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbiger schäbige [luo] schäbiges [luo] schäbige
akkusatiivi schäbigen [luo] schäbige schäbiges schäbige
datiivi schäbigem [luo] schäbiger schäbigem schäbigen
genetiivi schäbigen schäbiger schäbigen schäbiger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbige schäbige schäbige schäbigen
akkusatiivi schäbigen schäbige schäbige schäbigen
datiivi schäbigen schäbigen schäbigen schäbigen
genetiivi schäbigen schäbigen schäbigen schäbigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbiger schäbige schäbiges schäbigen
akkusatiivi schäbigen schäbige schäbiges schäbigen
datiivi schäbigen schäbigen schäbigen schäbigen
genetiivi schäbigen schäbigen schäbigen schäbigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigerer [luo] schäbigere [luo] schäbigeres [luo] schäbigere
akkusatiivi schäbigeren [luo] schäbigere schäbigeres schäbigere
datiivi schäbigerem [luo] schäbigerer schäbigerem schäbigeren
genetiivi schäbigeren schäbigerer schäbigeren schäbigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigere schäbigere schäbigere schäbigeren
akkusatiivi schäbigeren schäbigere schäbigere schäbigeren
datiivi schäbigeren schäbigeren schäbigeren schäbigeren
genetiivi schäbigeren schäbigeren schäbigeren schäbigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigerer schäbigere schäbigeres schäbigeren
akkusatiivi schäbigeren schäbigere schäbigeres schäbigeren
datiivi schäbigeren schäbigeren schäbigeren schäbigeren
genetiivi schäbigeren schäbigeren schäbigeren schäbigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die schäbigste [luo]
monikko die schäbigsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am schäbigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigster [luo] schäbigste schäbigstes [luo] schäbigste
akkusatiivi schäbigsten schäbigste schäbigstes schäbigste
datiivi schäbigstem [luo] schäbigster schäbigstem schäbigsten
genetiivi schäbigsten schäbigster schäbigsten schäbigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigste schäbigste schäbigste schäbigsten
akkusatiivi schäbigsten schäbigste schäbigste schäbigsten
datiivi schäbigsten schäbigsten schäbigsten schäbigsten
genetiivi schäbigsten schäbigsten schäbigsten schäbigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi schäbigster schäbigste schäbigstes schäbigsten
akkusatiivi schäbigsten schäbigste schäbigstes schäbigsten
datiivi schäbigsten schäbigsten schäbigsten schäbigsten
genetiivi schäbigsten schäbigsten schäbigsten schäbigsten