Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/philippinisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischer [luo] philippinische [luo] philippinisches [luo] philippinische
akkusatiivi philippinischen [luo] philippinische philippinisches philippinische
datiivi philippinischem [luo] philippinischer philippinischem philippinischen
genetiivi philippinischen philippinischer philippinischen philippinischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinische philippinische philippinische philippinischen
akkusatiivi philippinischen philippinische philippinische philippinischen
datiivi philippinischen philippinischen philippinischen philippinischen
genetiivi philippinischen philippinischen philippinischen philippinischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischer philippinische philippinisches philippinischen
akkusatiivi philippinischen philippinische philippinisches philippinischen
datiivi philippinischen philippinischen philippinischen philippinischen
genetiivi philippinischen philippinischen philippinischen philippinischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischerer [luo] philippinischere [luo] philippinischeres [luo] philippinischere
akkusatiivi philippinischeren [luo] philippinischere philippinischeres philippinischere
datiivi philippinischerem [luo] philippinischerer philippinischerem philippinischeren
genetiivi philippinischeren philippinischerer philippinischeren philippinischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischere philippinischere philippinischere philippinischeren
akkusatiivi philippinischeren philippinischere philippinischere philippinischeren
datiivi philippinischeren philippinischeren philippinischeren philippinischeren
genetiivi philippinischeren philippinischeren philippinischeren philippinischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischerer philippinischere philippinischeres philippinischeren
akkusatiivi philippinischeren philippinischere philippinischeres philippinischeren
datiivi philippinischeren philippinischeren philippinischeren philippinischeren
genetiivi philippinischeren philippinischeren philippinischeren philippinischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die philippinischste [luo]
monikko die philippinischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am philippinischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischster [luo] philippinischste philippinischstes [luo] philippinischste
akkusatiivi philippinischsten philippinischste philippinischstes philippinischste
datiivi philippinischstem [luo] philippinischster philippinischstem philippinischsten
genetiivi philippinischsten philippinischster philippinischsten philippinischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischste philippinischste philippinischste philippinischsten
akkusatiivi philippinischsten philippinischste philippinischste philippinischsten
datiivi philippinischsten philippinischsten philippinischsten philippinischsten
genetiivi philippinischsten philippinischsten philippinischsten philippinischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi philippinischster philippinischste philippinischstes philippinischsten
akkusatiivi philippinischsten philippinischste philippinischstes philippinischsten
datiivi philippinischsten philippinischsten philippinischsten philippinischsten
genetiivi philippinischsten philippinischsten philippinischsten philippinischsten