Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/persisch

Wikisanakirjasta

Positiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischer [luo] persische [luo] persisches [luo] persische
akkusatiivi persischen [luo] persische persisches persische
datiivi persischem [luo] persischer persischem persischen
genetiivi persischen persischer persischen persischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persische persische persische persischen
akkusatiivi persischen persische persische persischen
datiivi persischen persischen persischen persischen
genetiivi persischen persischen persischen persischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischer persische persisches persischen
akkusatiivi persischen persische persisches persischen
datiivi persischen persischen persischen persischen
genetiivi persischen persischen persischen persischen

Komparatiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischerer [luo] persischere [luo] persischeres [luo] persischere
akkusatiivi persischeren [luo] persischere persischeres persischere
datiivi persischerem [luo] persischerer persischerem persischeren
genetiivi persischeren persischerer persischeren persischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischere persischere persischere persischeren
akkusatiivi persischeren persischere persischere persischeren
datiivi persischeren persischeren persischeren persischeren
genetiivi persischeren persischeren persischeren persischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischerer persischere persischeres persischeren
akkusatiivi persischeren persischere persischeres persischeren
datiivi persischeren persischeren persischeren persischeren
genetiivi persischeren persischeren persischeren persischeren

Superlatiivi

[muokkaa]
  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die persischste [luo]
monikko die persischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am persischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischster [luo] persischste persischstes [luo] persischste
akkusatiivi persischsten persischste persischstes persischste
datiivi persischstem [luo] persischster persischstem persischsten
genetiivi persischsten persischster persischsten persischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischste persischste persischste persischsten
akkusatiivi persischsten persischste persischste persischsten
datiivi persischsten persischsten persischsten persischsten
genetiivi persischsten persischsten persischsten persischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi persischster persischste persischstes persischsten
akkusatiivi persischsten persischste persischstes persischsten
datiivi persischsten persischsten persischsten persischsten
genetiivi persischsten persischsten persischsten persischsten