Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/lettisch

Wikisanakirjasta

Positiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischer [luo] lettische [luo] lettisches [luo] lettische
akkusatiivi lettischen [luo] lettische lettisches lettische
datiivi lettischem [luo] lettischer lettischem lettischen
genetiivi lettischen lettischer lettischen lettischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettische lettische lettische lettischen
akkusatiivi lettischen lettische lettische lettischen
datiivi lettischen lettischen lettischen lettischen
genetiivi lettischen lettischen lettischen lettischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischer lettische lettisches lettischen
akkusatiivi lettischen lettische lettisches lettischen
datiivi lettischen lettischen lettischen lettischen
genetiivi lettischen lettischen lettischen lettischen

Komparatiivi

[muokkaa]
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischerer [luo] lettischere [luo] lettischeres [luo] lettischere
akkusatiivi lettischeren [luo] lettischere lettischeres lettischere
datiivi lettischerem [luo] lettischerer lettischerem lettischeren
genetiivi lettischeren lettischerer lettischeren lettischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischere lettischere lettischere lettischeren
akkusatiivi lettischeren lettischere lettischere lettischeren
datiivi lettischeren lettischeren lettischeren lettischeren
genetiivi lettischeren lettischeren lettischeren lettischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischerer lettischere lettischeres lettischeren
akkusatiivi lettischeren lettischere lettischeres lettischeren
datiivi lettischeren lettischeren lettischeren lettischeren
genetiivi lettischeren lettischeren lettischeren lettischeren

Superlatiivi

[muokkaa]
  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die lettischste [luo]
monikko die lettischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am lettischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischster [luo] lettischste lettischstes [luo] lettischste
akkusatiivi lettischsten lettischste lettischstes lettischste
datiivi lettischstem [luo] lettischster lettischstem lettischsten
genetiivi lettischsten lettischster lettischsten lettischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischste lettischste lettischste lettischsten
akkusatiivi lettischsten lettischste lettischste lettischsten
datiivi lettischsten lettischsten lettischsten lettischsten
genetiivi lettischsten lettischsten lettischsten lettischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lettischster lettischste lettischstes lettischsten
akkusatiivi lettischsten lettischste lettischstes lettischsten
datiivi lettischsten lettischsten lettischsten lettischsten
genetiivi lettischsten lettischsten lettischsten lettischsten