Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/korrekt

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekter [luo] korrekte [luo] korrektes [luo] korrekte
akkusatiivi korrekten [luo] korrekte korrektes korrekte
datiivi korrektem [luo] korrekter korrektem korrekten
genetiivi korrekten korrekter korrekten korrekter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekte korrekte korrekte korrekten
akkusatiivi korrekten korrekte korrekte korrekten
datiivi korrekten korrekten korrekten korrekten
genetiivi korrekten korrekten korrekten korrekten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekter korrekte korrektes korrekten
akkusatiivi korrekten korrekte korrektes korrekten
datiivi korrekten korrekten korrekten korrekten
genetiivi korrekten korrekten korrekten korrekten

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekterer [luo] korrektere [luo] korrekteres [luo] korrektere
akkusatiivi korrekteren [luo] korrektere korrekteres korrektere
datiivi korrekterem [luo] korrekterer korrekterem korrekteren
genetiivi korrekteren korrekterer korrekteren korrekterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrektere korrektere korrektere korrekteren
akkusatiivi korrekteren korrektere korrektere korrekteren
datiivi korrekteren korrekteren korrekteren korrekteren
genetiivi korrekteren korrekteren korrekteren korrekteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekterer korrektere korrekteres korrekteren
akkusatiivi korrekteren korrektere korrekteres korrekteren
datiivi korrekteren korrekteren korrekteren korrekteren
genetiivi korrekteren korrekteren korrekteren korrekteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die korrekteste [luo]
monikko die korrektesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am korrektesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrektester [luo] korrekteste korrektestes [luo] korrekteste
akkusatiivi korrektesten korrekteste korrektestes korrekteste
datiivi korrektestem [luo] korrektester korrektestem korrektesten
genetiivi korrektesten korrektester korrektesten korrektester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrekteste korrekteste korrekteste korrektesten
akkusatiivi korrektesten korrekteste korrekteste korrektesten
datiivi korrektesten korrektesten korrektesten korrektesten
genetiivi korrektesten korrektesten korrektesten korrektesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi korrektester korrekteste korrektestes korrektesten
akkusatiivi korrektesten korrekteste korrektestes korrektesten
datiivi korrektesten korrektesten korrektesten korrektesten
genetiivi korrektesten korrektesten korrektesten korrektesten