Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/gelassen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassener [luo] gelassene [luo] gelassenes [luo] gelassene
akkusatiivi gelassenen [luo] gelassene gelassenes gelassene
datiivi gelassenem [luo] gelassener gelassenem gelassenen
genetiivi gelassenen gelassener gelassenen gelassener
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassene gelassene gelassene gelassenen
akkusatiivi gelassenen gelassene gelassene gelassenen
datiivi gelassenen gelassenen gelassenen gelassenen
genetiivi gelassenen gelassenen gelassenen gelassenen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassener gelassene gelassenes gelassenen
akkusatiivi gelassenen gelassene gelassenes gelassenen
datiivi gelassenen gelassenen gelassenen gelassenen
genetiivi gelassenen gelassenen gelassenen gelassenen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenerer [luo] gelassenere [luo] gelasseneres [luo] gelassenere
akkusatiivi gelasseneren [luo] gelassenere gelasseneres gelassenere
datiivi gelassenerem [luo] gelassenerer gelassenerem gelasseneren
genetiivi gelasseneren gelassenerer gelasseneren gelassenerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenere gelassenere gelassenere gelasseneren
akkusatiivi gelasseneren gelassenere gelassenere gelasseneren
datiivi gelasseneren gelasseneren gelasseneren gelasseneren
genetiivi gelasseneren gelasseneren gelasseneren gelasseneren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenerer gelassenere gelasseneres gelasseneren
akkusatiivi gelasseneren gelassenere gelasseneres gelasseneren
datiivi gelasseneren gelasseneren gelasseneren gelasseneren
genetiivi gelasseneren gelasseneren gelasseneren gelasseneren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die gelassenste [luo]
monikko die gelassensten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am gelassensten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenster [luo] gelassenste gelassenstes [luo] gelassenste
akkusatiivi gelassensten gelassenste gelassenstes gelassenste
datiivi gelassenstem [luo] gelassenster gelassenstem gelassensten
genetiivi gelassensten gelassenster gelassensten gelassenster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenste gelassenste gelassenste gelassensten
akkusatiivi gelassensten gelassenste gelassenste gelassensten
datiivi gelassensten gelassensten gelassensten gelassensten
genetiivi gelassensten gelassensten gelassensten gelassensten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gelassenster gelassenste gelassenstes gelassensten
akkusatiivi gelassensten gelassenste gelassenstes gelassensten
datiivi gelassensten gelassensten gelassensten gelassensten
genetiivi gelassensten gelassensten gelassensten gelassensten