Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/früh

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: früh
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi früher [luo] frühe [luo] frühes [luo] frühe
akkusatiivi frühen [luo] frühe frühes frühe
datiivi frühem [luo] früher frühem frühen
genetiivi frühen früher frühen früher
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi frühe frühe frühe frühen
akkusatiivi frühen frühe frühe frühen
datiivi frühen frühen frühen frühen
genetiivi frühen frühen frühen frühen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi früher frühe frühes frühen
akkusatiivi frühen frühe frühes frühen
datiivi frühen frühen frühen frühen
genetiivi frühen frühen frühen frühen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi früherer [luo] frühere [luo] früheres [luo] frühere
akkusatiivi früheren [luo] frühere früheres frühere
datiivi früherem [luo] früherer früherem früheren
genetiivi früheren früherer früheren früherer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi frühere frühere frühere früheren
akkusatiivi früheren frühere frühere früheren
datiivi früheren früheren früheren früheren
genetiivi früheren früheren früheren früheren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi früherer frühere früheres früheren
akkusatiivi früheren frühere früheres früheren
datiivi früheren früheren früheren früheren
genetiivi früheren früheren früheren früheren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die früheste [luo]
monikko die frühesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am frühesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi frühester [luo] früheste frühestes [luo] früheste
akkusatiivi frühesten früheste frühestes früheste
datiivi frühestem [luo] frühester frühestem frühesten
genetiivi frühesten frühester frühesten frühester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi früheste früheste früheste frühesten
akkusatiivi frühesten früheste früheste frühesten
datiivi frühesten frühesten frühesten frühesten
genetiivi frühesten frühesten frühesten frühesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi frühester früheste frühestes frühesten
akkusatiivi frühesten früheste frühestes frühesten
datiivi frühesten frühesten frühesten frühesten
genetiivi frühesten frühesten frühesten frühesten