Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/faul

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: faul
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi fauler [luo] faule [luo] faules [luo] faule
akkusatiivi faulen [luo] faule faules faule
datiivi faulem [luo] fauler faulem faulen
genetiivi faulen fauler faulen fauler
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faule faule faule faulen
akkusatiivi faulen faule faule faulen
datiivi faulen faulen faulen faulen
genetiivi faulen faulen faulen faulen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi fauler faule faules faulen
akkusatiivi faulen faule faules faulen
datiivi faulen faulen faulen faulen
genetiivi faulen faulen faulen faulen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulerer [luo] faulere [luo] fauleres [luo] faulere
akkusatiivi fauleren [luo] faulere fauleres faulere
datiivi faulerem [luo] faulerer faulerem fauleren
genetiivi fauleren faulerer fauleren faulerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulere faulere faulere fauleren
akkusatiivi fauleren faulere faulere fauleren
datiivi fauleren fauleren fauleren fauleren
genetiivi fauleren fauleren fauleren fauleren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulerer faulere fauleres fauleren
akkusatiivi fauleren faulere fauleres fauleren
datiivi fauleren fauleren fauleren fauleren
genetiivi fauleren fauleren fauleren fauleren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die faulste [luo]
monikko die faulsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am faulsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulster [luo] faulste faulstes [luo] faulste
akkusatiivi faulsten faulste faulstes faulste
datiivi faulstem [luo] faulster faulstem faulsten
genetiivi faulsten faulster faulsten faulster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulste faulste faulste faulsten
akkusatiivi faulsten faulste faulste faulsten
datiivi faulsten faulsten faulsten faulsten
genetiivi faulsten faulsten faulsten faulsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi faulster faulste faulstes faulsten
akkusatiivi faulsten faulste faulstes faulsten
datiivi faulsten faulsten faulsten faulsten
genetiivi faulsten faulsten faulsten faulsten