Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/englisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischer englische englisches englische
akkusatiivi englischen englische englisches englische
datiivi englischem englischer englischem englischen
genetiivi englischen englischer englischen englischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englische englische englische englischen
akkusatiivi englischen englische englische englischen
datiivi englischen englischen englischen englischen
genetiivi englischen englischen englischen englischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischer englische englisches englischen
akkusatiivi englischen englische englisches englischen
datiivi englischen englischen englischen englischen
genetiivi englischen englischen englischen englischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischerer [luo] englischere [luo] englischeres [luo] englischere
akkusatiivi englischeren [luo] englischere englischeres englischere
datiivi englischerem [luo] englischerer englischerem englischeren
genetiivi englischeren englischerer englischeren englischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischere englischere englischere englischeren
akkusatiivi englischeren englischere englischere englischeren
datiivi englischeren englischeren englischeren englischeren
genetiivi englischeren englischeren englischeren englischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischerer englischere englischeres englischeren
akkusatiivi englischeren englischere englischeres englischeren
datiivi englischeren englischeren englischeren englischeren
genetiivi englischeren englischeren englischeren englischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die englischste [luo]
monikko die englischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am englischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischster [luo] englischste englischstes [luo] englischste
akkusatiivi englischsten englischste englischstes englischste
datiivi englischstem [luo] englischster englischstem englischsten
genetiivi englischsten englischster englischsten englischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischste englischste englischste englischsten
akkusatiivi englischsten englischste englischste englischsten
datiivi englischsten englischsten englischsten englischsten
genetiivi englischsten englischsten englischsten englischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi englischster englischste englischstes englischsten
akkusatiivi englischsten englischste englischstes englischsten
datiivi englischsten englischsten englischsten englischsten
genetiivi englischsten englischsten englischsten englischsten