Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/eklig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: eklig
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekliger luo eklige luo ekliges luo eklige
akkusatiivi ekligen luo eklige ekliges eklige
datiivi ekligem luo ekliger ekligem ekligen
genetiivi ekligen ekliger ekligen ekliger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eklige eklige eklige ekligen
akkusatiivi ekligen eklige eklige ekligen
datiivi ekligen ekligen ekligen ekligen
genetiivi ekligen ekligen ekligen ekligen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekliger eklige ekliges ekligen
akkusatiivi ekligen eklige ekliges ekligen
datiivi ekligen ekligen ekligen ekligen
genetiivi ekligen ekligen ekligen ekligen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: ekliger
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligerer ekligere ekligeres ekligere
akkusatiivi ekligeren ekligere ekligeres ekligere
datiivi ekligerem ekligerer ekligerem ekligeren
genetiivi ekligeren ekligerer ekligeren ekligerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligere ekligere ekligere ekligeren
akkusatiivi ekligeren ekligere ekligere ekligeren
datiivi ekligeren ekligeren ekligeren ekligeren
genetiivi ekligeren ekligeren ekligeren ekligeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligerer ekligere ekligeres ekligeren
akkusatiivi ekligeren ekligere ekligeres ekligeren
datiivi ekligeren ekligeren ekligeren ekligeren
genetiivi ekligeren ekligeren ekligeren ekligeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die ekligste
monikko die ekligsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am ekligsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligster ekligste ekligstes ekligste
akkusatiivi ekligsten ekligste ekligstes ekligste
datiivi ekligstem ekligster ekligstem ekligsten
genetiivi ekligsten ekligster ekligsten ekligster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligste ekligste ekligste ekligsten
akkusatiivi ekligsten ekligste ekligste ekligsten
datiivi ekligsten ekligsten ekligsten ekligsten
genetiivi ekligsten ekligsten ekligsten ekligsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ekligster ekligste ekligstes ekligsten
akkusatiivi ekligsten ekligste ekligstes ekligsten
datiivi ekligsten ekligsten ekligsten ekligsten
genetiivi ekligsten ekligsten ekligsten ekligsten