Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/eilig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: eilig
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiliger luo eilige luo eiliges luo eilige
akkusatiivi eiligen luo eilige eiliges eilige
datiivi eiligem luo eiliger eiligem eiligen
genetiivi eiligen eiliger eiligen eiliger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eilige eilige eilige eiligen
akkusatiivi eiligen eilige eilige eiligen
datiivi eiligen eiligen eiligen eiligen
genetiivi eiligen eiligen eiligen eiligen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiliger eilige eiliges eiligen
akkusatiivi eiligen eilige eiliges eiligen
datiivi eiligen eiligen eiligen eiligen
genetiivi eiligen eiligen eiligen eiligen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: eiliger
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligerer eiligere eiligeres eiligere
akkusatiivi eiligeren eiligere eiligeres eiligere
datiivi eiligerem eiligerer eiligerem eiligeren
genetiivi eiligeren eiligerer eiligeren eiligerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligere eiligere eiligere eiligeren
akkusatiivi eiligeren eiligere eiligere eiligeren
datiivi eiligeren eiligeren eiligeren eiligeren
genetiivi eiligeren eiligeren eiligeren eiligeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligerer eiligere eiligeres eiligeren
akkusatiivi eiligeren eiligere eiligeres eiligeren
datiivi eiligeren eiligeren eiligeren eiligeren
genetiivi eiligeren eiligeren eiligeren eiligeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die eiligste
monikko die eiligsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am eiligsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligster eiligste eiligstes eiligste
akkusatiivi eiligsten eiligste eiligstes eiligste
datiivi eiligstem eiligster eiligstem eiligsten
genetiivi eiligsten eiligster eiligsten eiligster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligste eiligste eiligste eiligsten
akkusatiivi eiligsten eiligste eiligste eiligsten
datiivi eiligsten eiligsten eiligsten eiligsten
genetiivi eiligsten eiligsten eiligsten eiligsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi eiligster eiligste eiligstes eiligsten
akkusatiivi eiligsten eiligste eiligstes eiligsten
datiivi eiligsten eiligsten eiligsten eiligsten
genetiivi eiligsten eiligsten eiligsten eiligsten