Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/ehrgeizig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: ehrgeizig
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeiziger ehrgeizige ehrgeiziges ehrgeizige
akkusatiivi ehrgeizigen ehrgeizige ehrgeiziges ehrgeizige
datiivi ehrgeizigem ehrgeiziger ehrgeizigem ehrgeizigen
genetiivi ehrgeizigen ehrgeiziger ehrgeizigen ehrgeiziger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizige ehrgeizige ehrgeizige ehrgeizigen
akkusatiivi ehrgeizigen ehrgeizige ehrgeizige ehrgeizigen
datiivi ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen
genetiivi ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeiziger ehrgeizige ehrgeiziges ehrgeizigen
akkusatiivi ehrgeizigen ehrgeizige ehrgeiziges ehrgeizigen
datiivi ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen
genetiivi ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen ehrgeizigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: ehrgeiziger
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigerer ehrgeizigere ehrgeizigeres ehrgeizigere
akkusatiivi ehrgeizigeren ehrgeizigere ehrgeizigeres ehrgeizigere
datiivi ehrgeizigerem ehrgeizigerer ehrgeizigerem ehrgeizigeren
genetiivi ehrgeizigeren ehrgeizigerer ehrgeizigeren ehrgeizigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigere ehrgeizigere ehrgeizigere ehrgeizigeren
akkusatiivi ehrgeizigeren ehrgeizigere ehrgeizigere ehrgeizigeren
datiivi ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren
genetiivi ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigerer ehrgeizigere ehrgeizigeres ehrgeizigeren
akkusatiivi ehrgeizigeren ehrgeizigere ehrgeizigeres ehrgeizigeren
datiivi ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren
genetiivi ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren ehrgeizigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die ehrgeizigste
monikko die ehrgeizigsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am ehrgeizigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigster ehrgeizigste ehrgeizigstes ehrgeizigste
akkusatiivi ehrgeizigsten ehrgeizigste ehrgeizigstes ehrgeizigste
datiivi ehrgeizigstem ehrgeizigster ehrgeizigstem ehrgeizigsten
genetiivi ehrgeizigsten ehrgeizigster ehrgeizigsten ehrgeizigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigste ehrgeizigste ehrgeizigste ehrgeizigsten
akkusatiivi ehrgeizigsten ehrgeizigste ehrgeizigste ehrgeizigsten
datiivi ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten
genetiivi ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi ehrgeizigster ehrgeizigste ehrgeizigstes ehrgeizigsten
akkusatiivi ehrgeizigsten ehrgeizigste ehrgeizigstes ehrgeizigsten
datiivi ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten
genetiivi ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten ehrgeizigsten