Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/dumm

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: dumm
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dummer dumme dummes dumme
akkusatiivi dummen dumme dummes dumme
datiivi dummem dummer dummem dummen
genetiivi dummen dummer dummen dummer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dumme dumme dumme dummen
akkusatiivi dummen dumme dumme dummen
datiivi dummen dummen dummen dummen
genetiivi dummen dummen dummen dummen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dummer dumme dummes dummen
akkusatiivi dummen dumme dummes dummen
datiivi dummen dummen dummen dummen
genetiivi dummen dummen dummen dummen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmerer [luo] dümmere [luo] dümmeres [luo] dümmere
akkusatiivi dümmeren [luo] dümmere dümmeres dümmere
datiivi dümmerem [luo] dümmerer dümmerem dümmeren
genetiivi dümmeren dümmerer dümmeren dümmerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmere dümmere dümmere dümmeren
akkusatiivi dümmeren dümmere dümmere dümmeren
datiivi dümmeren dümmeren dümmeren dümmeren
genetiivi dümmeren dümmeren dümmeren dümmeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmerer dümmere dümmeres dümmeren
akkusatiivi dümmeren dümmere dümmeres dümmeren
datiivi dümmeren dümmeren dümmeren dümmeren
genetiivi dümmeren dümmeren dümmeren dümmeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die dümmste [luo]
monikko die dümmsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am dümmsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmster [luo] dümmste dümmstes [luo] dümmste
akkusatiivi dümmsten dümmste dümmstes dümmste
datiivi dümmstem [luo] dümmster dümmstem dümmsten
genetiivi dümmsten dümmster dümmsten dümmster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmste dümmste dümmste dümmsten
akkusatiivi dümmsten dümmste dümmste dümmsten
datiivi dümmsten dümmsten dümmsten dümmsten
genetiivi dümmsten dümmsten dümmsten dümmsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi dümmster dümmste dümmstes dümmsten
akkusatiivi dümmsten dümmste dümmstes dümmsten
datiivi dümmsten dümmsten dümmsten dümmsten
genetiivi dümmsten dümmsten dümmsten dümmsten