Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/bereit

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereiter bereite bereites bereite
akkusatiivi bereiten bereite bereites bereite
datiivi bereitem bereiter bereitem bereiten
genetiivi bereiten bereiter bereiten bereiter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereite bereite bereite bereiten
akkusatiivi bereiten bereite bereite bereiten
datiivi bereiten bereiten bereiten bereiten
genetiivi bereiten bereiten bereiten bereiten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereiter bereite bereites bereiten
akkusatiivi bereiten bereite bereites bereiten
datiivi bereiten bereiten bereiten bereiten
genetiivi bereiten bereiten bereiten bereiten

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereiterer [luo] bereitere [luo] bereiteres [luo] bereitere
akkusatiivi bereiteren [luo] bereitere bereiteres bereitere
datiivi bereiterem [luo] bereiterer bereiterem bereiteren
genetiivi bereiteren bereiterer bereiteren bereiterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereitere bereitere bereitere bereiteren
akkusatiivi bereiteren bereitere bereitere bereiteren
datiivi bereiteren bereiteren bereiteren bereiteren
genetiivi bereiteren bereiteren bereiteren bereiteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereiterer bereitere bereiteres bereiteren
akkusatiivi bereiteren bereitere bereiteres bereiteren
datiivi bereiteren bereiteren bereiteren bereiteren
genetiivi bereiteren bereiteren bereiteren bereiteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die bereiteste [luo]
monikko die bereitesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am bereitesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereitester [luo] bereiteste bereitestes [luo] bereiteste
akkusatiivi bereitesten bereiteste bereitestes bereiteste
datiivi bereitestem [luo] bereitester bereitestem bereitesten
genetiivi bereitesten bereitester bereitesten bereitester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereiteste bereiteste bereiteste bereitesten
akkusatiivi bereitesten bereiteste bereiteste bereitesten
datiivi bereitesten bereitesten bereitesten bereitesten
genetiivi bereitesten bereitesten bereitesten bereitesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bereitester bereiteste bereitestes bereitesten
akkusatiivi bereitesten bereiteste bereitestes bereitesten
datiivi bereitesten bereitesten bereitesten bereitesten
genetiivi bereitesten bereitesten bereitesten bereitesten