Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/belgisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischer [luo] belgische [luo] belgisches [luo] belgische
akkusatiivi belgischen [luo] belgische belgisches belgische
datiivi belgischem [luo] belgischer belgischem belgischen
genetiivi belgischen belgischer belgischen belgischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgische belgische belgische belgischen
akkusatiivi belgischen belgische belgische belgischen
datiivi belgischen belgischen belgischen belgischen
genetiivi belgischen belgischen belgischen belgischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischer belgische belgisches belgischen
akkusatiivi belgischen belgische belgisches belgischen
datiivi belgischen belgischen belgischen belgischen
genetiivi belgischen belgischen belgischen belgischen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischerer [luo] belgischere [luo] belgischeres [luo] belgischere
akkusatiivi belgischeren [luo] belgischere belgischeres belgischere
datiivi belgischerem [luo] belgischerer belgischerem belgischeren
genetiivi belgischeren belgischerer belgischeren belgischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischere belgischere belgischere belgischeren
akkusatiivi belgischeren belgischere belgischere belgischeren
datiivi belgischeren belgischeren belgischeren belgischeren
genetiivi belgischeren belgischeren belgischeren belgischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischerer belgischere belgischeres belgischeren
akkusatiivi belgischeren belgischere belgischeres belgischeren
datiivi belgischeren belgischeren belgischeren belgischeren
genetiivi belgischeren belgischeren belgischeren belgischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die belgischste [luo]
monikko die belgischsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am belgischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischster [luo] belgischste belgischstes [luo] belgischste
akkusatiivi belgischsten belgischste belgischstes belgischste
datiivi belgischstem [luo] belgischster belgischstem belgischsten
genetiivi belgischsten belgischster belgischsten belgischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischste belgischste belgischste belgischsten
akkusatiivi belgischsten belgischste belgischste belgischsten
datiivi belgischsten belgischsten belgischsten belgischsten
genetiivi belgischsten belgischsten belgischsten belgischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi belgischster belgischste belgischstes belgischsten
akkusatiivi belgischsten belgischste belgischstes belgischsten
datiivi belgischsten belgischsten belgischsten belgischsten
genetiivi belgischsten belgischsten belgischsten belgischsten