Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/alkoholhaltig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltiger luo alkoholhaltige luo alkoholhaltiges luo alkoholhaltige
akkusatiivi alkoholhaltigen luo alkoholhaltige alkoholhaltiges alkoholhaltige
datiivi alkoholhaltigem luo alkoholhaltiger alkoholhaltigem alkoholhaltigen
genetiivi alkoholhaltigen alkoholhaltiger alkoholhaltigen alkoholhaltiger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltige alkoholhaltige alkoholhaltige alkoholhaltigen
akkusatiivi alkoholhaltigen alkoholhaltige alkoholhaltige alkoholhaltigen
datiivi alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen
genetiivi alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltiger alkoholhaltige alkoholhaltiges alkoholhaltigen
akkusatiivi alkoholhaltigen alkoholhaltige alkoholhaltiges alkoholhaltigen
datiivi alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen
genetiivi alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen alkoholhaltigen

Komparatiivi[muokkaa]

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigerer alkoholhaltigere alkoholhaltigeres alkoholhaltigere
akkusatiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigere alkoholhaltigeres alkoholhaltigere
datiivi alkoholhaltigerem alkoholhaltigerer alkoholhaltigerem alkoholhaltigeren
genetiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigerer alkoholhaltigeren alkoholhaltigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigere alkoholhaltigere alkoholhaltigere alkoholhaltigeren
akkusatiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigere alkoholhaltigere alkoholhaltigeren
datiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren
genetiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigerer alkoholhaltigere alkoholhaltigeres alkoholhaltigeren
akkusatiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigere alkoholhaltigeres alkoholhaltigeren
datiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren
genetiivi alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren alkoholhaltigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die alkoholhaltigste
monikko die alkoholhaltigsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am alkoholhaltigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigster alkoholhaltigste alkoholhaltigstes alkoholhaltigste
akkusatiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigste alkoholhaltigstes alkoholhaltigste
datiivi alkoholhaltigstem alkoholhaltigster alkoholhaltigstem alkoholhaltigsten
genetiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigster alkoholhaltigsten alkoholhaltigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigste alkoholhaltigste alkoholhaltigste alkoholhaltigsten
akkusatiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigste alkoholhaltigste alkoholhaltigsten
datiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten
genetiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi alkoholhaltigster alkoholhaltigste alkoholhaltigstes alkoholhaltigsten
akkusatiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigste alkoholhaltigstes alkoholhaltigsten
datiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten
genetiivi alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten alkoholhaltigsten