Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/abgefeimt

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: abgefeimt
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimter luo abgefeimte luo abgefeimtes luo abgefeimte
akkusatiivi abgefeimten luo abgefeimte abgefeimtes abgefeimte
datiivi abgefeimtem luo abgefeimter abgefeimtem abgefeimten
genetiivi abgefeimten abgefeimter abgefeimten abgefeimter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimte abgefeimte abgefeimte abgefeimten
akkusatiivi abgefeimten abgefeimte abgefeimte abgefeimten
datiivi abgefeimten abgefeimten abgefeimten abgefeimten
genetiivi abgefeimten abgefeimten abgefeimten abgefeimten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimter abgefeimte abgefeimtes abgefeimten
akkusatiivi abgefeimten abgefeimte abgefeimtes abgefeimten
datiivi abgefeimten abgefeimten abgefeimten abgefeimten
genetiivi abgefeimten abgefeimten abgefeimten abgefeimten

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: abgefeimter
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimterer abgefeimtere abgefeimteres abgefeimtere
akkusatiivi abgefeimteren abgefeimtere abgefeimteres abgefeimtere
datiivi abgefeimterem abgefeimterer abgefeimterem abgefeimteren
genetiivi abgefeimteren abgefeimterer abgefeimteren abgefeimterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimtere abgefeimtere abgefeimtere abgefeimteren
akkusatiivi abgefeimteren abgefeimtere abgefeimtere abgefeimteren
datiivi abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren
genetiivi abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimterer abgefeimtere abgefeimteres abgefeimteren
akkusatiivi abgefeimteren abgefeimtere abgefeimteres abgefeimteren
datiivi abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren
genetiivi abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren abgefeimteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die abgefeimteste
monikko die abgefeimtesten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am abgefeimtesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimtester abgefeimteste abgefeimtestes abgefeimteste
akkusatiivi abgefeimtesten abgefeimteste abgefeimtestes abgefeimteste
datiivi abgefeimtestem abgefeimtester abgefeimtestem abgefeimtesten
genetiivi abgefeimtesten abgefeimtester abgefeimtesten abgefeimtester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimteste abgefeimteste abgefeimteste abgefeimtesten
akkusatiivi abgefeimtesten abgefeimteste abgefeimteste abgefeimtesten
datiivi abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten
genetiivi abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abgefeimtester abgefeimteste abgefeimtestes abgefeimtesten
akkusatiivi abgefeimtesten abgefeimteste abgefeimtestes abgefeimtesten
datiivi abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten
genetiivi abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten abgefeimtesten