Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/abendländisch

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischer luo abendländische luo abendländisches luo abendländische
akkusatiivi abendländischen luo abendländische abendländisches abendländische
datiivi abendländischem luo abendländischer abendländischem abendländischen
genetiivi abendländischen abendländischer abendländischen abendländischer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländische abendländische abendländische abendländischen
akkusatiivi abendländischen abendländische abendländische abendländischen
datiivi abendländischen abendländischen abendländischen abendländischen
genetiivi abendländischen abendländischen abendländischen abendländischen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischer abendländische abendländisches abendländischen
akkusatiivi abendländischen abendländische abendländisches abendländischen
datiivi abendländischen abendländischen abendländischen abendländischen
genetiivi abendländischen abendländischen abendländischen abendländischen

Komparatiivi[muokkaa]

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischerer abendländischere abendländischeres abendländischere
akkusatiivi abendländischeren abendländischere abendländischeres abendländischere
datiivi abendländischerem abendländischerer abendländischerem abendländischeren
genetiivi abendländischeren abendländischerer abendländischeren abendländischerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischere abendländischere abendländischere abendländischeren
akkusatiivi abendländischeren abendländischere abendländischere abendländischeren
datiivi abendländischeren abendländischeren abendländischeren abendländischeren
genetiivi abendländischeren abendländischeren abendländischeren abendländischeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischerer abendländischere abendländischeres abendländischeren
akkusatiivi abendländischeren abendländischere abendländischeres abendländischeren
datiivi abendländischeren abendländischeren abendländischeren abendländischeren
genetiivi abendländischeren abendländischeren abendländischeren abendländischeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die abendländischste
monikko die abendländischsten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am abendländischsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischster abendländischste abendländischstes abendländischste
akkusatiivi abendländischsten abendländischste abendländischstes abendländischste
datiivi abendländischstem abendländischster abendländischstem abendländischsten
genetiivi abendländischsten abendländischster abendländischsten abendländischster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischste abendländischste abendländischste abendländischsten
akkusatiivi abendländischsten abendländischste abendländischste abendländischsten
datiivi abendländischsten abendländischsten abendländischsten abendländischsten
genetiivi abendländischsten abendländischsten abendländischsten abendländischsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi abendländischster abendländischste abendländischstes abendländischsten
akkusatiivi abendländischsten abendländischste abendländischstes abendländischsten
datiivi abendländischsten abendländischsten abendländischsten abendländischsten
genetiivi abendländischsten abendländischsten abendländischsten abendländischsten