Liite:Adjektiivitaivutus/latina/iuvenis

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi iuvenis iuvenis iuvenis nominatiivi iuvenēs iuvenēs iuvenia
akkusatiivi iuvenem iuvenem iuvenis akkusatiivi iuvenēs iuvenēs iuvenia
genetiivi iuvenis iuvenis iuvenis genetiivi iuvenium iuvenium iuvenium
datiivi iuvenī iuvenī iuvenī datiivi iuvenibus iuvenibus iuvenibus
ablatiivi iuvenī iuvenī iuvenī ablatiivi iuvenibus iuvenibus iuvenibus
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi iuvenior iuvenior iuvenius nominatiivi iuveniōrēs iuveniōrēs iuveniōra
akkusatiivi iuveniōrem iuveniōrem iuvenius akkusatiivi iuveniōrēs iuveniōrēs iuveniōra
genetiivi iuveniōris iuveniōris iuveniōris genetiivi iuveniōrum iuveniōrum iuveniōrum
datiivi iuveniōrī iuveniōrī iuveniōrī datiivi iuveniōribus iuveniōribus iuveniōribus
ablatiivi iuveniōrī iuveniōrī iuveniōrī ablatiivi iuveniōribus iuveniōribus iuveniōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi iuvenissimus iuvenissima iuvenissimum nominatiivi iuvenissimī iuvenissimae iuvenissima
akkusatiivi iuvenissimum iuvenissimam iuvenissimum akkusatiivi iuvenissimōs iuvenissimās iuvenissima
genetiivi iuvenissimī iuvenissimae iuvenissimī genetiivi iuvenissimōrum iuvenissimārum iuvenissimōrum
datiivi iuvenissimō iuvenissimae iuvenissimō datiivi iuvenissimīs iuvenissimīs iuvenissimīs
ablatiivi iuvenissimō iuvenissimā iuvenissimō ablatiivi iuvenissimīs iuvenissimīs iuvenissimīs