weichen

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

weichen

  1. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista weich
  2. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto adjektiivista weich
  3. (positiivin taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto adjektiivista weich
  4. (positiivin taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto adjektiivista weich
  5. (positiivin taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista weich
  6. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin, feminiinin ja neutrin sekä monikon heikko datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista weich

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. weicht
ind. imperf. y. 3. p. weichte
part. perf. geweicht
apuverbi haben, sein

weichen

  1. (+ ist) pehmitä, liota
  2. (+ hat) liottaa, pehmittää

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. weicht
ind. imperf. y. 3. p. wich
part. perf. gewichen
apuverbi sein

weichen

  1. väistyä, astua sivuun; häipyä