we

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Ambai[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

we

  1. jalka

Englanti[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

taivutus
nominatiivi we
objektimuoto us
refleksiivimuoto ourselves
possessiivimuoto (adj.) our
possessiivimuoto (subs.) ours

we

  1. (persoonapronomini) me

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /wi/ (amerikanenglanti)
  • Näin äännetään alueella: Iso-Britannia
  • Näin äännetään alueella: Yhdysvallat

Hollanti[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

we

  1. (persoonapronomini) me

Liittyvät sanat[muokkaa]

Rinnakkaismuodot[muokkaa]
  • (painollinen) wij

Japani[muokkaa]

Latinisointi[muokkaa]

we

  1. rōmaji-transkriptio sanasta
  2. rōmaji-transkriptio sanasta

Puola[muokkaa]

Prepositio[muokkaa]

we

  1. muoto prepositiosta w ennen eräitä konsonantteja
    we wtorek – tiistaina