spænska

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Islanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

spænska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista spænskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista spænskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista spænskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista spænskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista spænskur

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi spænska spænskan
akkusatiivi spænsku spænskuna
datiivi spænsku spænskunni
genetiivi spænsku spænskunnar

spænska f. (ei monikkoa)

  1. espanjan kieli