lax

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Englanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

lax (komparatiivi laxer, superlatiivi laxest)

  1. löyhä, leväperäinen

Islanti[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi lax laxinn laxar laxarnir
akkusatiivi lax laxinn laxa laxana
datiivi laxi laxinum löxum löxunum
genetiivi lax laxsins laxa laxanna

lax m.

  1. lohi

Ruotsi[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

lax

Taivutus
Positiivi
predikatiivinen adjektiivinen
epämääräinen määräinen
yl. lax yl. lax m.
yl. laxa
n. laxt[luo] n. laxt[luo] n.
mon. laxa[luo] mon. laxa[luo] mon.
Komparatiivi
laxare [luo]
Superlatiivi
predikatiivinen adjektiivinen
laxast [luo] yl.den laxaste [luo]
n.det laxaste
mon. de laxaste
  1. löyhä

Substantiivi[muokkaa]

lax yl. (2) (yks. määr. laxen[luo], mon. epämäär. laxar [luo], mon. määr. laxarna [luo])

  1. lohi

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

lax (komparatiivi laxer, superlatiivi der/das/die laxeste) (taivutus[luo])

  1. löyhä
    Unser Lehrer ist zu lax mit seiner Bewertung.
    Opettajamme on arvostelussaan liian löyhä.