grauen

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Grauen


Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

grauen

  1. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista grau
  2. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto adjektiivista grau
  3. (positiivin taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto adjektiivista grau
  4. (positiivin taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto adjektiivista grau
  5. (positiivin taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista grau
  6. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin, feminiinin ja neutrin sekä monikon heikko datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista grau

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. graut
ind. imperf. y. 3. p. graute
part. perf. gegraut
apuverbi haben

grauen

  1. yksipersoonainen: es graut (d) pelottaa jkta
  2. refl.: sich (a) grauen olla peloissaan