Liite:Verbitaivutus/espanja/hacer

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi hacer
gerundi haciendo
partisiipin perfekti hecho
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) hago (yo) hacía (yo) hice (yo) haré
(tú) haces (tú) hacías (tú) hiciste (tú) harás
(él/ella) hace (él/ella) hacía (él/ella) hizo (él/ella) hará
(nosotr|os, -as) hacemos (nosotr|os, -as) hacíamos (nosotr|os, -as) hicimos (nosotr|os, -as) haremos
(vosotr|os, -as) hacéis (vosotr|os, -as) hacíais (vosotr|os, -as) hicisteis (vosotr|os, -as) haréis
(ell|os, -as) hacen (ell|os, -as) hacían (ell|os, -as) hicieron (ell|os, -as) harán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he hecho (yo) había hecho (yo) hube hecho (yo) habré hecho
(tú) has hecho (tú) habías hecho (tú) hubiste hecho (tú) habrás hecho
(él/ella) ha hecho (él/ella) había hecho (él/ella) hubo hecho (él/ella) habrá hecho
(nosotr|os, -as) hemos hecho (nosotr|os, -as) habíamos hecho (nosotr|os, -as) hubimos hecho (nosotr|os, -as) habremos hecho
(vosotr|os, -as) habéis hecho (vosotr|os, -as) habíais hecho (vosotr|os, -as) hubisteis hecho (vosotr|os, -as) habréis hecho
(ell|os, -as) han hecho (ell|os, -as) habían hecho (ell|os, -as) hubieron hecho (ell|os, -as) habrán hecho
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) haga (yo) hiciera
hiciese
(tú) hagas (tú) hicieras
hicieses
(él/ella) haga (él/ella) hiciera
hiciese
(nosotr|os, -as) hagamos (nosotr|os, -as) hiciéramos
hiciésemos
(vosotr|os, -as) hagáis (vosotr|os, -as) hicierais
hicieseis
(ell|os, -as) hagan (ell|os, -as) hicieran
hiciesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya hecho (yo) hubiera hecho
hubiese hecho
(tú) hayas hecho (tú) hubieras hecho
hubieses hecho
(él/ella) ha hecho (él/ella) hubiera hecho
hubiese hecho
(nosotr|os, -as) hayamos hecho (nosotr|os, -as) hubiéramos hecho
hubiésemos hecho
(vosotr|os, -as) hayáis hecho (vosotr|os, -as) hubierais hecho
hubieseis hecho
(ell|os, -as) hayan hecho (ell|os, -as) hubieran hecho
hubiesen hecho
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) haría (yo) habría hecho
(tú) harías (tú) habrías hecho
(él/ella) haría (él/ella) habría hecho
(nosotr|os, -as) haríamos (nosotr|os, -as) habríamos hecho
(vosotr|os, -as) haríais (vosotr|os, -as) habríais hecho
(ell|os, -as) harían (ell|os, -as) habrían hecho
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) haz no hagas
(él/ella) haga no haga
(nosotr|os, -as) hagamos no hagamos
(vosotr|os, -as) haced no hagáis
(ellos|os, -as) hagan no hagan