Gehirngeschwulst

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi die Gehirngeschwulst die Gehirngeschwülste
akkusatiivi die Gehirngeschwulst die Gehirngeschwülste
datiivi der Gehirngeschwulst den Gehirngeschwülsten
genetiivi der Gehirngeschwulst der Gehirngeschwülste

Gehirngeschwulst f. (monikko Gehirngeschwülste)

  1. (lääketiede) aivokasvain

Etymologia[muokkaa]

yhdyssana sanoista Gehirn ja Geschwulst

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]