weisen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Weisen

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

weisen

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin akkusatiivimuoto sanasta weise
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin genetiivimuoto sanasta weise
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta weise
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta weise
  5. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta weise
  6. (taivutusmuoto) yksikön neutrin genetiivimuoto sanasta weise
  7. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta weise
  8. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta weise
  9. (taivutusmuoto) monikon heikko muoto sanasta weise

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. weist
ind. imperf. y. 3. p. wies
part. perf. gewiesen
apuverbi haben

weisen

  1. näyttää
  2. (a) von (d) weisen erottaa (oppilaitoksesta)
  3. (a) aus dem Land(e) weisen karkottaa jk maasta

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]
Johdokset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]