weisen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Weisen


Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

weisen

  1. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista weise
  2. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto adjektiivista weise
  3. (positiivin taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto adjektiivista weise
  4. (positiivin taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto adjektiivista weise
  5. (positiivin taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista weise
  6. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin, feminiinin ja neutrin sekä monikon heikko datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista weise

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. weist
ind. imperf. y. 3. p. wies
part. perf. gewiesen
apuverbi haben

weisen

  1. näyttää
  2. (a) von (d) weisen erottaa (oppilaitoksesta)
  3. (a) aus dem Lande weisen karkottaa jk maasta

Liittyvät sanat[muokkaa]

Synonyymit[muokkaa]
Johdokset[muokkaa]