heilen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

heilen

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta heil
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta heil
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta heil
  4. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta heil
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta heil
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta heil
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta heil
  8. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta heil
  9. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta heil
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta heil
  11. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta heil
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta heil
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta heil
  14. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta heil
  15. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta heil

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 2. p. heilst
ind. prees. y. 3. p. heilt
ind. imperf. y. 3. p. heilte
part. perf. geheilt
apuverbi haben, sein

heilen

  1. (+ hat) parantaa
  2. (+ ist) parantua

Liittyvät sanat[muokkaa]

Johdokset[muokkaa]