erkälteten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: erkalteten


Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

erkälteten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erkälten
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erkälten
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erkälten
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erkälten
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta erkältet (joka on partisiipin perfekti sanasta erkälten)