Liite:Verbitaivutus/ranska/mouvoir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
  • partisiipin perfekti on harvemmin käytetyssä, vuoden 1990 oikeinkirjoituksessa mu

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi mouvoir avoir mû
gerundiivi en mouvant en ayant mû
partisiippi mouvant
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. meus mouvons 1. mouvais mouvions 1. mus mûmes 1. mouvrai mouvrons
2. meus mouvez 2. mouvais mouviez 2. mus mûtes 2. mouvras mouvrez
3. meut meuvent 3. mouvait mouvaient 3. mut murent 3. mouvra mouvront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai mû avons mû 1. avais mû avions mû 1. eus mû eûmes mû 1. aurai mû aurons mû
2. as mû avez mû 2. avais mû aviez mû 2. eus mû eûtes mû 2. auras mû aurez mû
3. a mû ont mû 3. avait mû avaient mû 3. eut mû eurent mû 3. aura mû auront mû
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. meuve mouvions 1. musse mussions
2. meuves mouviez 1. musses mussiez
3. meuve meuvent 3. mût mussent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie mû ayons mû 1. eusse mû eussions mû
2. aies mû ayez mû 2. eusses mû eussiez mû
3. ait mû aient mû 3. eût mû eussent mû
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. mouvrais mouvrions
2. mouvrais mouvriez
3. mouvrait mouvraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais mû aurions mû
2. aurais mû auriez mû
3. aurait mû auraient mû
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. mouvons
2. meus mouvez