Liite:Verbitaivutus/espanja/cruzar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi cruzar
gerundi cruzando luo
partisiipin perfekti cruzado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) cruzo luo
(yo) cruzaba luo (yo) crucé luo (yo) cruzaré luo
(tú) cruzas luo
(tú) cruzabas luo (tú) cruzaste luo (tú) cruzarás luo
(él/ella) cruza luo (él/ella) cruzaba (él/ella) cruzó (él/ella) cruzará luo
(nosotr|os, -as) cruzamos luo
(nosotr|os, -as) cruzábamos luo (nosotr|os, -as) cruzamos (nosotr|os, -as) cruzaremos luo
(vosotr|os, -as) cruzáis luo
(vosotr|os, -as) cruzabais luo (vosotr|os, -as) cruzasteis luo (vosotr|os, -as) cruzaréis luo
(ell|os, -as) cruzan
(ell|os, -as) cruzaban luo (ell|os, -as) cruzaron (ell|os, -as) cruzarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he cruzado (yo) había cruzado (yo) hube cruzado (yo) habré cruzado
(tú) has cruzado (tú) habías cruzado (tú) hubiste cruzado (tú) habrás cruzado
(él/ella) ha cruzado (él/ella) había cruzado (él/ella) hubo cruzado (él/ella) habrá cruzado
(nosotr|os, -as) hemos cruzado (nosotr|os, -as) habíamos cruzado (nosotr|os, -as) hubimos cruzado (nosotr|os, -as) habremos cruzado
(vosotr|os, -as) habéis cruzado (vosotr|os, -as) habíais cruzado (vosotr|os, -as) hubisteis cruzado (vosotr|os, -as) habréis cruzado
(ell|os, -as) han cruzado (ell|os, -as) habían cruzado (ell|os, -as) hubieron cruzado (ell|os, -as) habrán cruzado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) cruce
(yo) cruzara luo
cruzase luo
(tú) cruces luo
(tú) cruzaras luo
cruzases luo
(él/ella) cruce
(él/ella) cruzara
cruzase
(nosotr|os, -as) crucemos luo
(nosotr|os, -as) cruzáramos luo
cruzásemos luo
(vosotr|os, -as) crucéis luo
(vosotr|os, -as) cruzarais luo
cruzaseis luo
(ell|os, -as) crucen luo
(ell|os, -as) cruzaran luo
cruzasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya cruzado (yo) hubiera cruzado
hubiese cruzado
(tú) hayas cruzado (tú) hubieras cruzado
hubieses cruzado
(él/ella) ha cruzado (él/ella) hubiera cruzado
hubiese cruzado
(nosotr|os, -as) hayamos cruzado (nosotr|os, -as) hubiéramos cruzado
hubiésemos cruzado
(vosotr|os, -as) hayáis cruzado (vosotr|os, -as) hubierais cruzado
hubieseis cruzado
(ell|os, -as) hayan cruzado (ell|os, -as) hubieran cruzado
hubiesen cruzado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) cruzaría luo (yo) habría cruzado
(tú) cruzarías luo (tú) habrías cruzado
(él/ella) cruzaría (él/ella) habría cruzado
(nosotr|os, -as) cruzaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos cruzado
(vosotr|os, -as) cruzaríais luo (vosotr|os, -as) habríais cruzado
(ell|os, -as) cruzarían luo (ell|os, -as) habrían cruzado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) cruza no cruces
(él/ella) cruce
no cruce
(nosotr|os, -as) crucemos no crucemos
(vosotr|os, -as) cruzad luo no crucéis
(ellos|os, -as) crucen
no crucen