Liite:Verbitaivutus/espanja/cobrar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi cobrar
gerundi cobrando luo
partisiipin perfekti cobrado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) cobro
(yo) cobraba luo (yo) cobré luo (yo) cobraré luo
(tú) cobras
(tú) cobrabas luo (tú) cobraste luo (tú) cobrarás luo
(él/ella) cobra (él/ella) cobraba (él/ella) cobró (él/ella) cobrará luo
(nosotr|os, -as) cobramos
(nosotr|os, -as) cobrábamos luo (nosotr|os, -as) cobramos (nosotr|os, -as) cobraremos luo
(vosotr|os, -as) cobráis
(vosotr|os, -as) cobrabais luo (vosotr|os, -as) cobrasteis luo (vosotr|os, -as) cobraréis luo
(ell|os, -as) cobran
(ell|os, -as) cobraban (ell|os, -as) cobraron (ell|os, -as) cobrarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he cobrado (yo) había cobrado (yo) hube cobrado (yo) habré cobrado
(tú) has cobrado (tú) habías cobrado (tú) hubiste cobrado (tú) habrás cobrado
(él/ella) ha cobrado (él/ella) había cobrado (él/ella) hubo cobrado (él/ella) habrá cobrado
(nosotr|os, -as) hemos cobrado (nosotr|os, -as) habíamos cobrado (nosotr|os, -as) hubimos cobrado (nosotr|os, -as) habremos cobrado
(vosotr|os, -as) habéis cobrado (vosotr|os, -as) habíais cobrado (vosotr|os, -as) hubisteis cobrado (vosotr|os, -as) habréis cobrado
(ell|os, -as) han cobrado (ell|os, -as) habían cobrado (ell|os, -as) hubieron cobrado (ell|os, -as) habrán cobrado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) cobre
(yo) cobrara luo
cobrase luo
(tú) cobres
(tú) cobraras luo
cobrases luo
(él/ella) cobre
(él/ella) cobrara
cobrase
(nosotr|os, -as) cobremos luo
(nosotr|os, -as) cobráramos luo
cobrásemos luo
(vosotr|os, -as) cobréis luo
(vosotr|os, -as) cobrarais luo
cobraseis luo
(ell|os, -as) cobren luo
(ell|os, -as) cobraran luo
cobrasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya cobrado (yo) hubiera cobrado
hubiese cobrado
(tú) hayas cobrado (tú) hubieras cobrado
hubieses cobrado
(él/ella) ha cobrado (él/ella) hubiera cobrado
hubiese cobrado
(nosotr|os, -as) hayamos cobrado (nosotr|os, -as) hubiéramos cobrado
hubiésemos cobrado
(vosotr|os, -as) hayáis cobrado (vosotr|os, -as) hubierais cobrado
hubieseis cobrado
(ell|os, -as) hayan cobrado (ell|os, -as) hubieran cobrado
hubiesen cobrado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) cobraría luo (yo) habría cobrado
(tú) cobrarías luo (tú) habrías cobrado
(él/ella) cobraría (él/ella) habría cobrado
(nosotr|os, -as) cobraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos cobrado
(vosotr|os, -as) cobraríais luo (vosotr|os, -as) habríais cobrado
(ell|os, -as) cobrarían luo (ell|os, -as) habrían cobrado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) cobra no cobres
(él/ella) cobre
no cobre
(nosotr|os, -as) cobremos no cobremos
(vosotr|os, -as) cobrad no cobréis
(ellos|os, -as) cobren
no cobren