Liite:Espanjan 3. konjugaatio

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Espanjan verbien 3. konjugaation kuuluvat säännölliset -ir päätteiset verbit, joita ovat mm. aburrir, cumplir, deprimir, existir, permitir, subir ja vivir.
Neljällä verbillä, jotka kuuluvat tähän ryhmään on epäsäännöllinen partisiipin perfekti -muoto. Ne ovat abrir - abierto, cubrir - cubierto, descubrir - descubierto ja escribir - escrito.

Indikatiivin preesens – indicativo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -o, -es, -e, -imos, -ís, -en
vivir (asua, elää)
(yo) vivo (nosotr|os, -as) vivimos
(tú) vives (vosotr|os, -as) vivís
(él, ella) vive (ell|os, -as) viven


Indikatiivin futuuri – indicativo futuro[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ir + haber-verbin päätteet , -ás, , -emos, -éis, -án
vivir (asua, elää)
(yo) viviré (nosotr|os, -as) viviremos
(tú) vivirás (vosotr|os, -as) viviréis
(él, ella) vivirá (ell|os, -as) vivirán

Indikatiivin imperfekti – indicativo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían
vivir (asua, elää)
(yo) vivía (nosotr|os, -as) vivíamos
(tú) vivías (vosotr|os, -as) vivíais
(él, ella) vivía (ell|os, -as) vivían

Indikatiivin yksinkertainen perfekti – indicativo préterito indefinido[muokkaa]

  • vartalo + päätteet , -iste, -ió, -imos, -isteis, -ieron
vivir (asua, elää)
(yo) viví (nosotr|os, -as) vivimos
(tú) viviste (vosotr|os, -as) vivisteis
(él, ella) viv (ell|os, -as) vivieron

Imperatiivi – imperativo[muokkaa]

  • vartalo + 2. p. päätteet -e ja -id, 3. p. -a ja -an, mon. 1. p. -amos
vivir (asua, elää)
(yo) (nosotr|os, -as) vivamos
(tú) vive (vosotr|os, -as) vivid
(él, ella) viva (ell|os, -as) vivan

Konditionaali – condicional[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ir + päätteet -ía, -ías, -ías, -íamos, -íais, -ían
vivir (asua, elää)
(yo) viviría (nosotr|os, -as) viviríamos
(tú) vivirías (vosotr|os, -as) viviríais
(él, ella) viviría (ell|os, -as) vivirían

Subjunktiivin preesens – subjuntivo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -a, -as, -a, -amos, -áis, -an
vivir (asua, elää)
(yo) viva (nosotr|os, -as) vivamos
(tú) vivas (vosotr|os, -as) viváis
(él, ella) viva (ell|os, -as) vivan


Subjunktiivin imperfekti – subjuntivo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -iera, -ieras, -iera, -iéramos, -ierais, -ieran
vivir (asua, elää)
(yo) viviera (nosotr|os, -as) viviéramos
(tú) vivieras (vosotr|os, -as) vivierais
(él, ella) viviera (ell|os, -as) vivieran

Subjunktiivin futuuri – subjuntivo futuro[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -iere, -ieres, -iere, -iéremos, -iereis, -ieren
vivir (asua, elää)
(yo) viviere (nosotr|os, -as) viviéremos
(tú) vivieres (vosotr|os, -as) viviereis
(él, ella) viviere (ell|os, -as) vivieren

Gerundi[muokkaa]

  • vartalo + pääte -iendo
viviendo

Partisiipin perfekti[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ido
vivido