Siirry sisältöön

Liite:Espanjan 2. konjugaatio

Wikisanakirjasta

Espanjan verbien 2. konjugaation kuuluvat säännölliset -er päätteiset verbit, joita ovat mm. beber, comer, deber, ofender, romper ja vender.

Indikatiivin preesens – indicativo presente

[muokkaa]
  • vartalo + päätteet -o, -es, -e, -emos, -éis, -en
comer (syödä)
(yo)como(nosotr|os, -as)comemos
(tú)comes(vosotr|os, -as)comés
(él, ella)come(ell|os, -as)comen


Indikatiivin futuuri – indicativo futuro

[muokkaa]
  • vartalo + pääte -er + haber-verbin päätteet -é, -ás, -á, -emos, -éis, -án
comer (syödä)
(yo)comeré(nosotr|os, -as)comeremos
(tú)comerás(vosotr|os, -as)comeréis
(él, ella)comerá(ell|os, -as)comerán

Indikatiivin imperfekti – indicativo préterito imperfecto

[muokkaa]
  • vartalo + päätteet -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían
comer (syödä)
(yo)comía(nosotr|os, -as)comíamos
(tú)comías(vosotr|os, -as)comíais
(él, ella)comía(ell|os, -as)comían

Indikatiivin yksinkertainen perfekti – indicativo préterito indefinido

[muokkaa]
  • kutsutaan myös preteritiksi
  • vartalo + päätteet -í, -iste, -ió, -imos, -isteis, -ieron
comer (syödä)
(yo)comí(nosotr|os, -as)comimos
(tú)comiste(vosotr|os, -as)comisteis
(él, ella)comió(ell|os, -as)comieron

Imperatiivi – imperativo

[muokkaa]
  • vartalo + 2. p. päätteet -e ja -ed, 3. p. -a ja -an, mon. 1. p. -amos
comer (syödä)
(yo)–(nosotr|os, -as)comamos
(tú)come(vosotr|os, -as)comed
(él, ella)coma(ell|os, -as)coman

Konditionaali – condicional

[muokkaa]
  • vartalo + pääte -er + päätteet -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían
comer (syödä)
(yo)comería(nosotr|os, -as)comeríamos
(tú)comerías(vosotr|os, -as)comeríais
(él, ella)comería(ell|os, -as)comerían

Subjunktiivin preesens – subjuntivo presente

[muokkaa]
  • vartalo + päätteet -a, -as, -a, -amos, -áis, -an
comer (syödä)
(yo)coma(nosotr|os, -as)comamos
(tú)comas(vosotr|os, -as)comáis
(él, ella)coma(ell|os, -as)coman


Subjunktiivin imperfekti – subjuntivo préterito imperfecto

[muokkaa]
  • vartalo + päätteet -iera, -ieras, -iera, -iéramos, -ierais, -ieran
comer (syödä)
(yo)comiera(nosotr|os, -as)comiéramos
(tú)comieras(vosotr|os, -as)comierais
(él, ella)comiera(ell|os, -as)comieran

Subjunktiivin futuuri – subjuntivo futuro

[muokkaa]
  • vartalo + päätteet -iere, -ieres, -iere, -iéremos, -iereis, -ieren
comer (syödä)
(yo)comiere(nosotr|os, -as)comiéremos
(tú)comieres(vosotr|os, -as)comiereis
(él, ella)comiere(ell|os, -as)comieren

Gerundi

[muokkaa]
  • vartalo + pääte -iendo
comiendo

Partisiipin perfekti

[muokkaa]
  • vartalo + pääte -ido
comido