Liite:Espanjan 2. konjugaatio

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Espanjan verbien 2. konjugaation kuuluvat säännölliset -er päätteiset verbit, joita ovat mm. beber, comer, deber, ofender, romper ja vender.

Indikatiivin preesens – indicativo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -o, -es, -e, -emos, -éis, -en
comer (syödä)
(yo) como (nosotr|os, -as) comemos
(tú) comes (vosotr|os, -as) comés
(él, ella) come (ell|os, -as) comen


Indikatiivin futuuri – indicativo futuro[muokkaa]

  • vartalo + pääte -er + haber-verbin päätteet , -ás, , -emos, -éis, -án
comer (syödä)
(yo) comeré (nosotr|os, -as) comeremos
(tú) comerás (vosotr|os, -as) comeréis
(él, ella) comerá (ell|os, -as) comerán

Indikatiivin imperfekti – indicativo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían
comer (syödä)
(yo) comía (nosotr|os, -as) comíamos
(tú) comías (vosotr|os, -as) comíais
(él, ella) comía (ell|os, -as) comían

Indikatiivin yksinkertainen perfekti – indicativo préterito indefinido[muokkaa]

  • vartalo + päätteet , -iste, -ió, -imos, -isteis, -ieron
comer (syödä)
(yo) comí (nosotr|os, -as) comimos
(tú) comiste (vosotr|os, -as) comisteis
(él, ella) com (ell|os, -as) comieron

Imperatiivi – imperativo[muokkaa]

  • vartalo + 2. p. päätteet -e ja -ed, 3. p. -a ja -an, mon. 1. p. -amos
comer (syödä)
(yo) (nosotr|os, -as) comamos
(tú) come (vosotr|os, -as) comed
(él, ella) coma (ell|os, -as) coman

Konditionaali – condicional[muokkaa]

  • vartalo + pääte -er + päätteet -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían
comer (syödä)
(yo) comería (nosotr|os, -as) comeríamos
(tú) comerías (vosotr|os, -as) comeríais
(él, ella) comería (ell|os, -as) comerían

Subjunktiivin preesens – subjuntivo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -a, -as, -a, -amos, -áis, -an
comer (syödä)
(yo) coma (nosotr|os, -as) comamos
(tú) comas (vosotr|os, -as) comáis
(él, ella) coma (ell|os, -as) coman


Subjunktiivin imperfekti – subjuntivo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -iera, -ieras, -iera, -iéramos, -ierais, -ieran
comer (syödä)
(yo) comiera (nosotr|os, -as) comiéramos
(tú) comieras (vosotr|os, -as) comierais
(él, ella) comiera (ell|os, -as) comieran

Subjunktiivin futuuri – subjuntivo futuro[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -iere, -ieres, -iere, -iéremos, -iereis, -ieren
comer (syödä)
(yo) comiere (nosotr|os, -as) comiéremos
(tú) comieres (vosotr|os, -as) comiereis
(él, ella) comiere (ell|os, -as) comieren

Gerundi[muokkaa]

  • vartalo + pääte -iendo
comiendo

Partisiipin perfekti[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ido
comido