rääkima

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Viro[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

rääkima (inf rääkida, sg 1 räägin)

  1. puhua
    Kas sa räägid eesti keelt? – Puhutko viroa?
    läbi rääkima. - neuvotella

Taivutus[muokkaa]

Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi rääkima
da-infinitiivi rääkida
preesensin yksikön 3. persoona räägib
imperfektin yksikön 1. persoona rääkisin
imperfektin yksikön 3. persoona rääkis
imperatiivin yksikön 3. persoona rääkigu
v-partisiippi rääkiv
nud-partisiippi rääkinud
preesensin passiivi räägitakse
tud-partisiippi räägitud
  • Teemamuodot lihavoitu


Liittyvät sanat[muokkaa]