verheilten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

verheilten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä verheilen
  2. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä verheilen
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  4. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  8. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  9. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  11. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  13. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  14. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  15. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta verheilt (joka on partisiipin perfekti sanasta verheilen)