Siirry sisältöön

leeren

Wikisanakirjasta

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

leeren

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin akkusatiivimuoto sanasta leer
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin genetiivimuoto sanasta leer
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta leer
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta leer
  5. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta leer
  6. (taivutusmuoto) yksikön neutrin genetiivimuoto sanasta leer
  7. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta leer
  8. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta leer
  9. (taivutusmuoto) monikon heikko muoto sanasta leer

Verbi[muokkaa]

Taivutus[luo]
ind. prees. y. 2. p. leerst
ind. prees. y. 3. p. leert
ind. imperf. y. 3. p. leerte
part. perf. geleert
apuverbi haben

leeren

  1. tyhjentää

Aiheesta muualla[muokkaa]